ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z KLATKĄ KENNELOWĄ

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z KLATKĄ KENNELOWĄ

Klatka kennelowa budzi liczne kontrowersje i wciąż szokuje. Kojarzy się z przymusem, bezradnością właścicieli lub agresją psa. Ze względu na to, że sami z niej korzystamy, zdarzało nam się usłyszeć zarzuty, że “znęcamy się nad psem”. Nic bardziej mylnego! Postaramy się przybliżyć Wam zalety stosowania klatki kennelowej dla psa i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Mam nadzieję rozwiać Wasze wątpliwości i przekonać Was, że nie taki kennel straszny jak go malują. Mamy również propozycję jak ocieplić jej wizerunek - czytajcie dalej :)

DLA JAKICH PSIAKÓW KENNEL

Klatka kennelowa jest doskonałym sposobem na pracę z psami które są lękliwe, nadpobudliwe lub niszczą pod nieobecność właściciela. Pierwsze pojawiły się ponad 80 lat temu, a aktualnie swoje zastosowanie znajdują głównie w psich hodowlach, podczas wystaw i zawodów oraz, coraz częściej, w przestrzeni mieszkalnej. Prawidłowo wykorzystana klatka stanie się dla psa legowiskiem i schronieniem. Dobrze kojarzącym się miejscem, w którym zawsze znajdzie spokój, odpoczynek i swoje ulubione zabawki.

1. Dla psów lękliwych.

Psy różnie reagują na świat zewnętrzny i jest to zależne od wielu czynników (np. ich doświadczeń, stanu zdrowia lub temperamentów). Zdarza się, że wizyta gości lub nowych osób w naszym domu jest dla psa bardzo stresująca. Izolowanie go poprzez zamknięcie w innym pokoju lub zainteresowanie psem ze strony ludzi może dodatkowo pogłębić lęk. W takiej sytuacji bardzo ważne jest stworzenie psu miejsca, w którym może się schronić i czuć bezpiecznie. Osłonięta klatka kennelowa (tak, aby pies w środku miał ciemno) sprawdza się w tym przypadku rewelacyjnie. Pies instynktownie, podczas stresującej sytuacji, kieruje się do miejsca, w którym czuje, że nic mu nie grozi. Istotne jest, aby zapewnić mu możliwość obserwowania tego, co dzieje się w domu, aby stopniowo mógł przyzwyczaić się do nowych osób i sytuacji. Stosowanie kennel klatki w przypadku psów lękliwych stwarza komfort zarówno czworonogowi, jak i gospodarzowi i naszym gościom.

2. Dla psów nadpobudliwych.

Niektórzy borykają się z psami zbyt pobudzonymi, które łatwo wpadają w nadmierną ekscytację i ciężko je uspokoić. Często doprowadza do tego określona sytuacja, np. przyjście kogoś kogo pies uwielbia lub osoby, za którą nie przepada. W takim przypadku prawidłowo stosowana klatka jest dla psa miejscem, w którym się wycisza. Warto pamiętać, że pies nie może kojarzyć klatki z karą, przecież to jego azyl! Tu również dobrze sprawdzi się osłonięty kennel, z którego psiak może obserwować otoczenie.

3. Dla niszczycieli.

Słyszeliśmy legendy o psach, które nie pożarły ani jednego buta. Niestety nigdy nam się taki nie trafił. Joga to niszczyciel, ale ten z gatunku “niechcący”. Przebywając z nami w domu doskonale wie co wolno, a czego pieski nie ruszają. Są jednak przedmioty i miejsca, wiecie - takie niedozwolone, które wciąż kuszą. Tak na przykład muszelki z wakacji. Odkąd tylko je przywieźliśmy są czymś, co absolutnie trzeba mieć (w klatce, u siebie) i to lizać! Nie byłoby w tym może nic strasznego, gdyby nie fakt, że ostatnia próba pozostania Jogi z otwartą klatką skończyła się tym, że zastaliśmy po powrocie totalny armagedon. Regał na którym stał pojemnik z muszlami, runął z całą zawartością, gdy próbowała go sięgnąć. No a jak już spadło… To wszystko “podziubane”, pamiątki zdeptane, rysunki pogryzione i książki podarte. Joga pod naszą nieobecność większość czasu przesypia. Pozostaje jednak dodatkowo około dwóch godzin, podczas których zawsze coś wykombinuje. Kennel jest miejscem, w którym wysypia się pod naszą nieobecność. Gdy już się wyśpi dookoła siebie ma swoje ulubione (bezpieczne!) zabawki, na których skupia swoją uwagę. Po naszym powrocie do domu wita nas radosny, wyspany pies, gotowy pójść na spacer!

4. Dla psów po kontuzjach lub zabiegach/operacjach.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których nasz czworonóg jest po zabiegu, ma gojącą się ranę lub kontuzję i konieczne jest ograniczenie mu ruchu. Pies nie rozumie konsekwencji swoich czynów na tyle, aby wytłumaczyć mu, że nie może biegać i skakać, ponieważ np. pozrywa szwy i będzie trzeba powtórzyć wizytę u weterynarza. Klatka jest w takiej sytuacji miejscem, w którym pies ma ograniczony ruch na tyle, aby nie zrobić sobie dodatkowej krzywdy, ale również ma tam wystarczająco przestrzeni, aby swobodnie się położyć, wypocząć i np. dojść do siebie po narkozie.

5. Dla szczeniaczków!

Klatka kennelowa to doskonałe rozwiązanie na naukę zachowywania czystości w mieszkaniu. Nim nasz psi maluch załapie, że toaleta jest na zewnątrz może minąć kilka dobrych miesięcy. Na początku zachowywanie czystości dłużej niż kilka godzin jest niemożliwe ze względów fizycznych szczeniaka. W tym przypadku stosowanie kennela uniemożliwi mu pod naszą nieobecność załatwiania swoich potrzeb na dywanach, kanapie oraz innych miękkich i chłonnych powierzchniach. Gdy maluch podrośnie, klatka szybciej nauczy go również powstrzymywania swoich potrzeb, ponieważ instynktownie nie będzie chciał załatwiać się na swoim posłaniu. Kilka rad w jaki sposób przyzwyczajać szczeniaka do klatki znajdziesz w dalszej części tekstu.

6. Podczas podróżowania.

Istnieją różne rodzaje kennel klatek. Część z nich jest składana, dzięki czemu są łatwe w transporcie. Produkowane są również specjalnie przystosowane do samochodowych bagażników lub ich mniejsza wersja znana jako transportery. Pierwszy wspomniany rodzaj klatki kennelowej jest świetnym rozwiązaniem podczas wyjazdów z psem np. do hoteli. Przyzwyczajony do klatki pies, który pojedzie na wakacje z całą swoją budą, będzie czuł się w nowym miejscu pewniej. W przypadku psów, które niszczą podróżowanie z czworonogiem stanie się przyjemniejsze. Bez obaw będziesz mógł pozostawić go w pokoju hotelowym i wybrać się np. do muzeum, do którego nie można wejść z psem. Klatki samochodowe i transportery ułatwiają podróżowanie z psami nadpobudliwymi i lękliwymi, które próbują np. skakać po samochodzie lub warczą na ludzi w pociągach. Na każde wakacje z Jogą zabieramy ze sobą klatkę i, jeśli tylko macie taką możliwość, to szczerze polecamy to rozwiązanie.

7. Na psie zawody i wystawy.

Na pewno zwróciliście uwagę przy okazji tych wydarzeń, że niemal każdy właściciel psiego zawodnika posiada klatkę kennelową. Spełnia ona funkcję przenośnego psiego legowiska, budy, w której pies może odpocząć, odizolować się od głośnego otoczenia i wyciszyć. Nie chcielibyście w pracy mieć takiej swojej przenośnej sypialni? Super sprawa!

8. Na co dzień, dla każdego psiaka!

Tak jak wspominaliśmy już kilka razy - kennel klatka ma spełniać przede wszystkim funkcję przyjaznego miejsca, psiej bazy i azylu. Może stać się doskonałym rozwiązaniem również dla osób, które posiadają bezproblemowe psiaki. Klatki przecież nie trzeba zamykać. Ba! Można nawet wymontować te drzwiczki i stworzyć psu świetne legowisko, będące także elementem wystroju Waszego wnętrza.

Pamiętajcie, szczególnie jeśli wprowadzanie klatkę do życia psa po przejściach, adoptowanego lub nowego w stadzie, że trzeba to zrobić w odpowiedni sposób, aby nie zrazić psa. W przypadku problemów w wychowaniu lub zaburzeń behawioralnych warto zwrócić się o poradę do behawiorysty. Określi on czy i w jakim stopniu klatka jest odpowiednim rozwiązaniem oraz nauczy jak z niej korzystać.

JAK PRZYZWYCZAIĆ PSA DO KENNEL KLATKI?

Aby prawidłowo przeprowadzić proces przyzwyczajania psa do kennel klatki należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach:

1. KLATKA KENNELOWA POWINNA BYĆ PSIM AZYLEM

Bardzo ważne jest, aby stworzyć psu przestrzeń, której nikt nie będzie mu zakłócał, w której będzie czuł się bezpiecznie i dobrze. Jeśli posiadacie dzieci musicie również im wytłumaczyć, że jest to miejsce, w którym pies odpoczywa i nie wolno mu przeszkadzać.

2. PIES MUSI WCHODZIĆ DO KLATKI DOBROWOLNIE

Podczas przyzwyczajania psa do klatki musisz pamiętać, aby nie wsadzać go tam siłą, nie wpychać i nie zamykać od razu drzwiczek. Ten proces powinien przebiegać powoli, pies sam powinien chcieć wchodzić do środka - przecież to dobre miejsce! Poniżej kilka porad jak sprawić, aby psiak polubił klatkę:

● stwórz przytulne miejsce, z jego ulubionym kocykiem, zabawkami, paroma ukrytymi w kocyku przysmakami

● baw się - możesz spróbować wrzucać do klatki zabawki lub przysmaki, tak aby pies swobodnie mógł do niej wbiegać i z niej wybiegać, nauka przez zabawę jest najlepsza!

● nagradzaj każde wejście do klatki - na początku takie dobrowolne lub po zachęcie, później możesz dodać do tego również komendę, np. “do siebie” i nagradzać, kiedy ją wykona

3. KLATKA TO NIE KARA

Nie można dopuścić do sytuacji, w której psi azyl zamienia się w miejsce odbywania przez psa kar. Tak jak wspominaliśmy musi być miejscem przyjaznym. Pies nie może traktować zostawania w niej jako czegoś złego i niechcianego, dlatego tak ważny jest proces przyzwyczajania go do niej. Poniżej doradzamy w paru punktach jak prawidłowo przeprowadzić ten etap:

Nagradzaj dobrowolne wchodzenie do kennel klatki i zostawanie w niej na dłużej,

● Na początku zostawiaj otwarte drzwiczki, tak aby czuł się swobodnie, następnie możesz stopniowo je przymykać i nagradzać jego pozostanie na legowisku

● Zamykaj drzwi na krótkie odstępy czasowe i nagradzaj psa, gdy zachowuje spokój. Gdy pies już przyzwyczai się do zamkniętej klatki możesz stopniowo wychodzić z pokoju i zostawiać psa na coraz dłuższe odstępy czasowe

● Może zdarzyć się sytuacja, w której psiak skomle lub drapie, że chce wyjść. W takich momentach należy poczekać aż pies się uspokoi i dopiero wtedy otworzyć drzwiczki. Gdy Twoją reakcją na panikę psa będzie otwarcie drzwiczek nauczysz go, że właśnie tak brzmi magiczne “sezamie otwórz się” - głośno. Nagradzaj psa, gdy się uspokoi, a będzie kojarzył ten stan i to miejsce z czymś pozytywnym.

● Na początku nie zostawiaj psa na dłużej niż godzinę do dwóch i w miarę upływu dni zwiększaj odstępy czasowe.

Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla swojego czworonoga. Szkolenie psa wymaga czasu. To tak jak z Rzymem, nie od razu go zbudowano. Pamiętaj, że na początku każda chwila bez Ciebie może być dla psa stresująca. Zostaw mu na posłaniu swoją brudną skarpetkę - Twój zapach go uspokoi :)

PRZESTRZEŃ DLA KLATKI

Kennel nie taki straszny jak go malują, to już wiesz. Czy zdajesz sobie sprawę, że również wizualnie klatka w domu nie musi straszyć? Jeśli chcesz uniknąć komentarzy gości o psim więzieniu w domu i jednocześnie sprawić, że z zainteresowaniem zapytają o nowy mebel to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Ale najpierw pamiętaj, aby znaleźć dla klatki odpowiednie miejsce. Zapewnij następujące warunki:

● Klatka powinna znajdować sięw zacienionym miejscu, z dala od kaloryferów, kabli i elektroniki,

Z daleka od hałasu, ale blisko domowników - znajdź takie miejsce, aby klatka nie stała bezpośrednio przy telewizorze lub głośniku, ale jednocześnie w miejscu, gdzie najczęściej przebywają domownicy. Jeśli postawisz psu kennel w korytarzu lub na innej kondygnacji, gdzie rzadko coś się dzieje, spore szanse, że psiak nie będzie zainteresowany, aby z niej korzystać,

Zapewnij dostęp do wody - niezależnie od tego czy zdecydujesz się na miskę czy poidełko, pamiętaj - pies nie wielbłąd, pić musi,

Zostaw ulubione zabawki i coś, co Tobą pachnie - musisz mieć pewność, że pozostawione w klatce zabawki są bezpieczne, pies nie zadławi się ich elementami i do korzystania z nich nie jest konieczna Twoja kontrola,

Klatka miejscem tylko dla psa - szanuj przestrzeń swojego czworonoga i koniecznie naucz tego dzieci, nie wchodźcie do środka i nie przechowujcie tam swoich rzeczy,

● Przed i po pozostaniu w klatce zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu!

Wróćmy do tego w jaki sposób możesz zaaranżować klatkę. Mamy propozycję, dzięki której sprawisz przyjemność Wam obojgu. Pamiętasz jak wspominaliśmy o tym, że psy lubią zacienione miejsca, z których mogą obserwować co dzieje się dookoła lub wyciszyć się i zasnąć podczas zamieszania na zewnątrz? Tworzymy na zamówienie przepiękne pokrowce na kennel klatki, dzięki którym możesz stworzyć idealną przestrzeń psa! Od środka wyciszone, ciemne, bezpieczne wnętrze. Z zewnątrz przepiękna baza Waszego psa, która jest również elementem wystroju Twojego wnętrza! Kliknij w grafikę poniżej i dowiedz się więcej na temat naszego rozwiązania

Prawidłowo przeprowadzony proces przyzwyczajania psa do kennel klatki może sprawić, że Wasz czworonóg ją pokocha i będzie traktował jak swoje posłanie i bazę. Pamiętaj, aby nie nadużywać klatki i szanować przestrzeń czworonoga. Bardzo ważne jest zapewnienie psu odpowiednich i przyjaznych warunków wewnątrz. W razie problemów nie wahaj się również zaczerpnąć rad u behawiorysty.

All comments

Leave a Reply