KRZYWDZĄCE STEREOTYPY

KRZYWDZĄCE STEREOTYPY

Krzywdzące stereotypy, czyli obalamy mity dotyczące psów!

Na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z mitami dotyczącymi psów. Być może dziś okaże się nawet, że wciąż macie przekonania, które nie mają wiele wspólnego z prawdą, ale są powielane przez lata — z pokolenia na pokolenie.

Od lat ludzie starają się coraz bardziej zrozumieć swoich czworonożnych przyjaciół. Właśnie dlatego ważne jest, aby obalać mity i szerzyć widzę na ich temat!

Suka raz w ciąży — dla zdrowia

Ten mit słyszał na pewno już każdy z Was. Najczęstszymi zarzutami wobec kastracji i sterylizacji przed pierwszą ciążą, są informacje, jakoby psy były narażone na choroby i niespełnienie. Najczęściej słyszy się, że jest to udowodnione, tymczasem badania wskazują jednak na to, że sterylizacja oraz kastracja mogą wyjść raczej na dobre zwierzętom. Z jednej strony minimalizujemy ryzyko wielu chorób, ale to nie wszystko. Dzięki odpowiedzialnym zabiegom nie przyczyniamy się również do szerzenia bezdomności czy przerasowienia zwierząt, prowadząc niekontrolowane rozmnażanie. Nie ma również badań, które potwierdziłyby, że brak ciąży może jakkolwiek wpłynąć na strefę psychiczną suki.

Jak pies z kotem

Gdyby było dokładnie tak, jak wielu myśli — psy nie potrafiłyby się wychować w towarzystwie kotów. Tymczasem, jak na pewno widzieliście nie raz na viralowych filmikach — psy i koty potrafią stanowić świetny zespół. Faktycznie, zdarza się często, że dorosłe psy i koty mają problem z dogadaniem się. Nie wynika to jednak z wrodzonej nienawiści, a z braku zrozumienia innego gatunku zwierząt. Psy i koty posługują się innym zestawem gestów i mają inną mowę ciała — często właśnie w związku z tym powstaje dysonans — po prostu z braku zrozumienia, innej komunikacji.

Naturalnie agresywne psy

Słyszeliście historie o krwiożerczych amstaffach, które tylko czekają, aby pożreć swoich właścicieli? Tak, my też — po prostu psy mordercy. W tym miejscu musimy powiedzieć jasno i wyraźnie — to jaki będzie nasz pies, zależy od nas, a nie od jego rasy. Przede wszystkim nie można nazwać agresji cechą wrodzoną. Jest to reakcja na COŚ, nie bierze się znikąd. Może być to odpowiedź na lęk, ciężkie przeżycia i wiele innych. Oczywiście, są psy, którym łatwiej przychodzi nauka i współpraca, ale z pewnością to nie tak, że zdrowy psychicznie, poddany odpowiedzialnemu szkoleniu bullterrier nagle Cię zaatakuje.

Tylko szczeniak potrafi się czegoś nauczyć

Tu możemy zgodzić się tylko z faktem, że szczeniak zwykle nauczy się sprawniej. Nie znaczy to jednak, że starsze psy nie są w stanie się czegoś nauczyć. Zgodnie z takim tokiem myślenia, nie warto nic robić z psem po pierwszym roku życia. Stwórzcie swoim pupilom warunki do przyjemnej nauki w formie zabawy i każdy, niezależnie od wieku, coś z tego wyniesie.

Czarne podniebienie — będzie zły!

Kto tego nie słyszał? Zastanawia nas jedynie, skąd wziął się ten mit?! To tak jakby zajrzeć człowiekowi do buzi i na podstawie jakości jego zębów stwierdzić, jaki ma dziś humor. Absurd? No właśnie. Zgodnie z tym mitem jasne podniebienie oznacza łagodnego psa, zaś ciemne zwiastuje agresję. Biedne psy — gdyby miały głos, musiałyby tłumaczyć się z naturalnego pigmentu.

Psy widzą w czerni i bieli

Często słyszy się, że psy widzą wszystko tak, jak my stare czarno-białe fotografie. To nie prawda. Czworonogi świetnie radzą sobie z kolorami takimi jak niebieski, czy żółty. Mają za to problem z rozróżnieniem barwy zielonej i czerwonej.

Suchy nos - 100% gorączka

Jasne, może się tak zdarzyć. Nie możemy jednak zakładać, że jest to reguła i zawsze pies, który ma suchy nos, jest chory. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sytuacji powodujących suchość nosa może być naprawdę wiele. Nawet ciepłota w pomieszczeniach domowych może wysuszyć psi nos. Aby stwierdzić, czy nasz psi przyjaciel się nie przeziębił, trzeba go obserwować i kiedy zauważymy symptomy przeziębienia, powinniśmy się udać do weterynarza.

Nie krzywdźmy zwierzaków stereotypami, które sami kreujemy. Świat będzie piękniejszy!

All comments

Leave a Reply