JAK WYROBIĆ PASZPORT DLA PSA?

JAK WYROBIĆ PASZPORT DLA PSA?

Podróże z psem, czyli jak wyrobić paszport dla psa?

Podróże z psem to niezwykle wdzięczny temat, o którym wspominaliśmy już jakiś czas temu. Wspólne wycieczki z czworonogami dadzą jednakowo Wam, jak i waszym pupilom dużo radości. Wszystko oczywiście musi być przemyślane, bezpieczne i komfortowe dla zwierzaka oraz dla Was jako właścicieli.

Jeżeli planujecie wyjazd za granicę ze swoim psem, musicie pamiętać o paszporcie dla niego. Być może niektórych z Was to zdziwi, ale psy również mogą posiadać taki dokument! Będzie on niezbędny w chwili, kiedy opuszczamy kraj razem z czworonogiem w celach niehandlowych. Niezależnie od tego, czy będą to trzy dni, czy trzy miesiące. Psi paszport funkcjonuje nie tylko na terenie Polski, ale również w innych krajach, zarówno Europy jak i innych kontynentów. Mówimy tu o psach, jednak kotów dotyczy ta sama zasada.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Na wstępie warto powiedzieć o tym, bez czego nie uda się załatwić psu paszportu. Jest to przede wszystkim szczepienie przeciw wściekliźnie, a także oznakowanie zwierzaka. To drugie, to nic innego jak popularny dziś mikroczip, który powinien posiadać każdy pies. W tym momencie jest to jedyna legalna forma oznakowania zwierzęcia. Tatuaże nie wchodzą w grę.

Po paszport dla zwierzęcia musimy zgłosić się do urzędowego lekarza weterynarii. Informacje o tym, gdzie najbliżej znajdziecie takiego lekarza, będą na stronie internetowej Okręgowych Izb Lekarsko-Weterynaryjnych. Możecie również po prostu wybrać się do swojego weterynarza i zapytać o taką możliwość. Z dużym prawdopodobieństwem nie będzie z tym problemu, bo większość placówek ma takie uprawnienia.

Samo wyrabianie paszportu dla psa jest procesem, który trwa kilka dni, dlatego jeżeli zależy Wam na czasie, to musicie zabrać się za to odpowiednio wcześnie. Co więcej, gabinety weterynaryjne mają pewną ograniczoną pulę paszportów, które mogą wydać w ciągu miesiąca i może się zdarzyć że gdy odwiedzicie swój gabinet, nie będzie możliwości wyrobienia paszportu w danym miesiącu.

Jak wygląda proces przyznania paszportu dla psa?

Gdy już jesteśmy w gabinecie weterynarii, musimy przejść kilka kroków. Po pierwsze właściciel musi wypełnić kwestionariusz, a lekarz wprowadza te dane do WET Systems, a następnie bada zwierzaka i ewentualnie czipuje i szczepi. Wypełnia również wszystkie dane w samym paszporcie i czeka na odpowiedź ze strony WET Systems. Jeżeli wszystko przebiega bez problemów, paszport dostaniemy już po kilku dniach.

Może się zdarzyć, że przekraczając granice, będziecie musieli okazać więcej dokumentów niż sam paszport psa. Zależy to od tego, jaką granicę przekraczacie. Mogą to być:

• świadectwo zdrowotne lub Świadectwo TRACES,

• odrobaczenie,

• upoważnienie (jeżeli pies nie jedzie z właścicielem),

• badanie serologiczne,

I inne…sugerujemy, aby za każdym razem, gdy wyjeżdżacie za granicę sprawdzić wymogi konkretnego kraju. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemności.

Brak paszportu — kara?

Zdecydowanie tak. Warto pamiętać, że każda dokumentacja, która jest wymagana w trakcie przewożenia psa przez granicę, nie jest wymagana bez powodu. Przede wszystkim ważne jest tu zdrowie i bezpieczeństwo psa, ale również innych ludzi i zwierząt. Kary, które mogą nas spotkać na granicy, są jednak dużo bardziej dotkliwe niż utrata kilkuset złotych. Pies może zostać zawrócony na granicy, poddany kwarantannie lub nawet uśpiony, jak wynika z rozporządzenia. Jak widzicie to nie żarty, a do podróży należy się dobrze przygotować!

Jeżeli Waszym kierunkiem na te wakacje będą polskie góry, to kilka ciekawych i psiolubnych miejsc znajdziecie w naszym zeszłorocznym poście. Kliknij w banner poniżej i dowiedz się, gdzie warto wybrać się z psem.

All comments

Leave a Reply