DLACZEGO PIES LINIEJE?

DLACZEGO PIES LINIEJE?

Dlaczego pies linieje i jak poradzić sobie z wszędobylską sierścią?

Temat, nad którym z pewnością zastanawiał się każdy właściciel psa. Dlaczego pies linieje? Jak poradzić sobie z sierścią, która jest dosłownie wszędzie? Dziś wszystko, co warto wiedzieć o naturalnym psim ubraniu.

Po co psom sierść?

Same problemy z tą sierścią, ale co gdyby jej nie było? Psia sierść ma przede wszystkim funkcję termoregulacyjną. Dzięki niej zimą nasz pupil nie będzie marzł, a w lecie nie będzie się przegrzewał, ale to nie wszystko. Jest ona swojego rodzaju ochraniaczem przed negatywnymi wpływami czynników zewnętrznych.

Dlaczego pies linieje?

Jak na pewno zauważyliście psy linieją dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią. Zapytacie pewnie, dlaczego tak się dzieje? Sierść psa, która sprawdzała się zimą, nie zda egzaminu w lecie. Część sierści wypada, bo jest już martwa, a jej funkcja się wyczerpała. Są to zupełnie naturalne procesy i każdy z tych okresów trwa około miesiąca. Może się jednak zdarzyć tak, że wasz pies linieje częściej lub okres wypadania sierści znacząco się przedłuża. W takich sytuacjach możemy zacząć mieć podejrzenia, że linienie nie bierze się ze zmian pór roku, a pojawiły się problemy zdrowotne. W takim przypadku warto wybrać się do weterynarza. Proces linienia zauważalny jest na przykład u suczek, które około 3 miesięcy wcześniej doświadczyły cieczki. Sytuacja ta jest związana ze stanem hormonalnym, w jakim znajdowała się suka. Obserwacje podpowiadają też, że psy w stanie wzmożonego stresu, są w stanie gubić gigantycznej ilości sierści. Niektórzy mogą zaobserwować to, będąc u weterynarza. Jeżeli pies boi się takich wizyt, może zareagować zrzuceniem znacznej ilości sierści.

Uwaga! Jeżeli zauważycie, że wasz pupil często wygryza sobie sierść lub zaobserwujecie łyse placki na ciele psiaka, może to świadczyć np. o poważnej alergii lub innych problemach zdrowotnych psa. Nie można tego lekceważyć!

Jak poradzić sobie z psią sierścią w domu?

Z uwagi na naturalny proces zrzucania sierści dwa razy w roku, nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować tego problemu. Możemy jednak podjąć kroki, które zminimalizują linienie u naszych czworonogów. Co zrobić, żeby ograniczyć wypadanie sierści?

1. Czesanie psiaka!

Martwy włos odczepia się od psiej skóry, ale zanim zdąży wypaść, macie szansę, aby zdjąć go szczotką. W okresie wzmożonego wypadania sierści poświęćcie kilka minut dziennie na wyczesanie psich tyłeczków ;)

2. Dieta.

Dużą pomocą może okazać się również wzbogacenie diety psiaka o kwasy omega 3 i 6. Dobrze sprawdzi się dodatek w postaci oleju z kryla lub alg morskich. Jeżeli pies nie ma problemu z przyjmowaniem tabletek to możesz pomyśleć o dodatkowej suplementacji w takiej postaci. W obu przypadkach dobrze skonsultować ten temat z weterynarzem.

To nasze dwa sposoby, na ograniczenie wypadania sierści u psów. Musicie jednak pamiętać, że sierść to nieodłączny element naszych psich przyjaciół, nawet ta wypadająca. Musimy się nauczyć jak z nią żyć, a najlepiej…jak ją usuwać.

Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się sierści!

• Szczotka do czesania psiaka! (powtarzamy się)

• Automatyczny odkurzacz - to nie jest reklama, ale dobra rada! Odkurzacz, który sam jeździ po pomieszczeniach w domu, świetnie sprawdzi się również na wypadającą sierść. Możemy go ustawić nawet na codzienną pracę, co sprawi, że regularnie wypadająca sierść będzie równie regularnie usuwana z naszych podłóg.

• Rolki samoprzylepne - co tu dużo mówić. Stanie się ona Waszym najlepszym przyjacielem w okresie linienia psów. Są w stanie wyczyścić ubrania z każdej sierści, a Wy nie będziecie musieli zabierać na spotkanie ze znajomymi swojego psiego kumpla na sobie ;)

All comments

Leave a Reply