6 NIEZAWODNYCH KOMEND

6 NIEZAWODNYCH KOMEND

Każdy, kto decyduje się na czworonoga, powinien wiedzieć, jak ważna jest nauka komend. Dziś stworzyliśmy uniwersalną listę sześciu komend dla psa, które powinny funkcjonować w codziennych relacjach czworonoga z jego opiekunem.

Zanim przedstawimy Wam komendy, które według nas powinien znać każdy pies, to warto wspomnieć o tym, że trening komend nie jest procesem skończonym. Musimy trenować z psem, aby nie zapomniał i nie odzwyczaił się od tego, czego nauczyliśmy go do tej pory.

Dlaczego komendy są ważne dla psa?

Jak już na pewno wiecie, psy uwielbiają rutynę i powtarzalność. Znacznie lepsze funkcjonowanie psiaka zapewnia wiedza, którą my musimy mu przekazać i pomóc przyswoić. Komendy uczą psa zachowania w danych sytuacjach i reakcji na nas. Niekiedy mogą okazać się niezbędne w kryzysowych sytuacjach, ale o tym za chwilę… Opiekun powinien wprowadzać już od pierwszych wspólnych dni z psiakiem komendy. Szczeniaki najchętniej i najszybciej przyswajają wiedzę, więc jest to idealny moment na naukę. Nie znaczy to oczywiście, że starsze psy nie przyswajają wiedzy, ale mogą to robić nieco wolniej.

Trening komend to nie tylko forma nauki, ale dobrze poprowadzony, będzie również świetną zabawą dla psa. Dzięki wspólnej nauce budujecie więź ze swoim pupilem.

6 podstawowych komend, które powinien znać każdy pies

1. Komenda na skupienie uwagi

Nie bez powodu pierwsza z komend nie została konkretnie nazwana, tak jak będzie to w przypadku kolejnych komend. Przyczyna jest bardzo prosta. Komenda skupienia uwagi na przewodniku, może być taka, jaką sami wymyślicie - możecie użyć słów „patrz”, „tutaj”, możemy pstrykać palcami…określeń i sposobów jest wiele, ale ważne, żeby komenda była dla psa krótka i jasna. Nie może się mylić z innymi.

Jak nauczyć psa komendy skupienia uwagi?

Przede wszystkim musimy pokazać psu, że spojrzenie i utrzymanie wzroku na przewodniku jest zachowaniem pożądanym. W związku z tym każdej sytuacji kiedy złapiemy wzrok psa, wynagradzamy go np. smaczkiem. W kolejnym etapie będziemy próbowali utrzymać wzrok psa. Najlepiej robić to przeciągając czas otrzymania nagrody. Dodaj komendę, którą chcesz stosować do skupienia uwagi. Powtarzaj przy każdej okazji.

2. Komenda „siad”

Jedna z bardziej popularnych komend, która może się przydać w wielu sytuacjach. Warto jednak zaznaczyć, że często opiekunowie nie zdają sobie sprawy z wartości tej komendy. W związku z tym najczęściej psy potrafią zrobić komendę siad, ale nie potrafią długo w niej wytrwać, z różnych powodów. Cała filozofia komendy siad polega na tym, aby pies potrafił się samo kontrolować i wytrzymać w pozycji siedzącej, kiedy usłyszy taką komendę. Tu warto nauczyć również komendy zostań. O niej piszemy niżej.

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Samo przybranie pozycji do komendy „siad” nie jest dla psa skomplikowane, już najmniejsze psy potrafią to zrobić. Jeżeli pracujemy na smakołykach, to warto wziąć smakołyk zamkniętą pięść i prowadzić go nad głową psa aż pomiędzy jego uszy. Pies w końcu usiądzie. Za takie zachowanie należy go wynagrodzić smaczkiem. Tę czynność powtarzamy, aby pies zrozumiał, jaki jest sens tego działania. Dodajemy tu komendę słowną „siad”. Do tych ćwiczeń dodajemy również gest ręki, który będzie kojarzył się psu z komendą „siad”.

3. Komenda „zostań”

Komenda „zostań” lub „czekaj” jest niezwykle przydatna w procesie samokontroli. Może się przydać zarówno na spacerach, podczas wizyt u weterynarza, jak i w domu np. w oczekiwaniu na jedzenie.

Jak nauczyć psa komendy „zostań”?

Najlepiej przy użyciu ulubionego szarpaka Twojego psa. Ćwiczcie jego cierpliwość stosując komendę „zostań” lub „czekaj”, jednocześnie kładąc obok ulubioną zabawkę. Jeżeli pies powstrzyma się od zabawy, aż do momentu pozwolenia w postaci komendy „możesz”, to wynagradzamy go szaloną zabawą i pogonią za zabawką. Pies uczy się, że cierpliwość popłaca.

4. Komenda „do mnie”

Komenda, którą musi znać bezwzględnie każdy pies, którego chcemy puścić samopas. Pamiętajmy też, że nie wszędzie możemy to zrobić. Ciężko wyobrazić sobie psa, który biega bez smyczy, a my nie potrafimy go skutecznie przywołać.

Jak nauczyć psa komendy „do mnie”?

Taki trening powinien mieć miejsce na wolnym powietrzu. Zacznijmy od tego, aby przywoływać psa cofając się. Jeżeli pies podąża za nami, wynagradzamy go. Możemy również oddalać się od psa, wydając jednocześnie komendę „do mnie”. Za każde pożądane zachowanie, dajemy nagrodę pupilowi lub radośnie go chwalimy. W tym treningu może pomóc również 10-metrowa linka.

5. Komenda „nie wolno”

Co pies powinien rozumieć poprzez komendę „nie wolno”? Musi wiedzieć, że zachowanie, które wykazuje, nic mu nie da i nie jest właściwe, a wiec należy zaprzestać. Ta uniwersalna komenda może bardzo ułatwić Wam życie. Z pewnością oszczędzi Wam problemów żołądkowych u psiaka, czy kilku par zjedzonych butów. To komenda, która może zapewnić bezpieczeństwo czworonogowi.

Jak nauczyć psa komendy „nie wolno”?

Tej komendy możecie nauczyć swojego psa dzięki smakołykom. Wystarczy, że wydacie psu komendę „siad” a na ziemi położycie smakołyk, który na oczach psa zakryjecie dłonią. Pies z pewnością podejmie próbę wydobycia smakołyku, ale w pewnym momencie się podda. W takiej sytuacji używamy komendy „nie wolno” i wynagradzamy go smaczkiem z drugiej dłoni. Powtarzamy te czynności. Na bardziej zaawansowanym etapie treningu możemy nie zakrywać smakołyku dłonią. Komenda „nie wolno” może dotyczyć wielu sytuacji, dlatego trening warto wprowadzić w sytuacje codzienne psa.

6. Komenda „na miejsce”

Ta komenda może Wam się przydać w wielu sytuacjach domowych. Przede wszystkim, kiedy przychodzą goście lub kiedy jecie posiłek. Pies sam z siebie nie wie, w jakich sytuacjach nie powinien przeszkadzać. Komenda „na miejsce” będzie dla niego drogowskazem.

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”?

Tej komendy nauczycie psa również dzięki smakołykom. Możecie naprowadzać psa na posłanie, za pomocą psiego przysmaku. Kiedy pies usiądzie na swoim miejscu, dacie mu nagrodę i zastosujcie komendę „na miejsce”. Tu również pojawia się kwestia pozostania w miejscu, dlatego w trakcie treningu trzeba będzie naprzemiennie wydłużać i skracać czas otrzymania nagrody.

Pies stosujący się do komend jest zazwyczaj mocno skupiony, a to wymaga od niego często wiele wysiłku. Ważne, aby każdy trening zakończyć, aby pies miał jasną informację, że został zwolniony z jakiegoś obowiązku. Wprowadzając komendę "koniec" dajesz psiakowi jasny sygnał, kiedy może odpocząć.

All comments

Leave a Reply